Sokan vitatják a magyar labdarúgás hanyatlásának okait...melyek neves szakembereink a televízióban - érezhetően némi sértődéstől telve - általában a felnőtt labdarúgás problémáinak hánytorgatásával magyaráznak...nincs pénz, nincs néző...nincs stadion.
Nem vitatkozom...egytől egyig mindegyik igaz...DE! Ezek már következmények, és nem okok!! A probléma nem a profi futballban gyökeredzik, hanem életkorban sokkal "lejjebb", vagyis a gyerekeknél, fiataloknál...akik még a sportág, labdarúgás szeretete miatt fociznak...amíg a környezetük máshogyan nem kezdi nevelni őket!
Sokéves tanulmányaim, és a labdarúgásban megszerzett tapasztalatom mondatja velem, hogy itt erkölcsi, elvi válság van, nem pedig más!
Először is: a gyerekeket NEM képezzük, nem tanítjuk, HANEM versenyeztetjük...már kisgyermek korban is sok edzőnek csak egy a fontos: a meccs, a torna megnyerése. Ez nem jó szemlélet! Nem sajátítják el a megfelelő mozgásokat, nem tanítják meg nekik a megfelelő mozgásanyagot...ezt pedig később pótolni NEM LEHET, mert a szervezet érése, fejlődése befejeződik. Felnőtt korban már komoly képesség, készségbeli hátrányt jelent ez, amit azt hiszem a pályán is folyamatosan láthatunk!
Másrészt említést kell tenni arról is, hogy kik azok, akik az utánpótlás futballban dolgoznak...dolgozhatnak. Véleményem szerint gyerekek, fiatalok közelébe csakis képzett szakembert szabad engedni, akinek megfelelő helyen van az önértékelése (érzi, hogy ő nem attól lesz jobb edző, ha folyamatosan győz!), erkölcsileg és érzelmileg is rendben van, és megérti a képzés és versenyzés közti különbség lényegét!
Az utánpótlás képzés egy oktatási folyamat, csakúgy mint az iskolai rendszer. Kulcskérdés, hogy ebben a folyamatban mit adunk a tanítványoknak, milyen képességeket sajátítanak el, szeretnek-e egyáltalán abba a környezetbe járni, abba a közösségbe tartozni.
Sajnos beszélni kell a pénzről is: az utánpótlásban jellemzően kevés a kereseti lehetőség, ez nyilván azért hatással van a munkára. Nagy hibája a sportunknak, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat - befektetési jelleggel - nem az utánpótlás edzők motivációjának emelésére fordítja, hanem folyamatosan beleöli a versenysportba...aminek a színvonala már NEM javul, hiszen a felnőtt labdarúgók jelentősen fejlődni, új képességeket szerezni már nem fognak.
Ehhez viszont az is szükséges lenne, hogy az edzőink munkáját - vagyis a gyermekek fejlődését - mérni tudjuk, OBJEKTÍVVÉ téve a sport jelenlegi szubjektív környezetét.
Összetett probléma, ez nem kérdés, de úgy vélem, csakis "a fiatal hajtás ápolása, gondozása vezet eredményre, fejlődhet ki belőle egészséges növény"
Véleménye van? Érdekli bővebben a téma? Szóljon hozzá, vagy tegye fel kérdéseit!