HTML

gyermekfutball

Ezt a blogot azért hoztam létre, hogy olyan, a futballt jellemző problémákról írjak, amelyek valóban okai annak, ahol ma tartunk. Ezek zöme az utánpótlás nevelésnél gyökeredzik....Szó lesz gyerekfociról, edzőkről, edzői viselkedésről, szülőkről, szülői hozzáállásáról, versengésről, pszichológiáról, és arról is, hogy hogyan kapcsolódik össze a gyerekfoci a pénzzel...!

Friss topikok

Hol tart a magyar foci?

2011.12.05. 12:28 focizznalam

Miért beteg a magyar foci?

Sokan vitatják a magyar labdarúgás hanyatlásának okait...melyek neves szakembereink a televízióban - érezhetően némi sértődéstől telve - általában a felnőtt labdarúgás problémáinak hánytorgatásával magyaráznak...nincs pénz, nincs néző...nincs stadion.

Nem vitatkozom...egytől egyig mindegyik igaz...DE! Ezek már következmények, és nem okok!! A probléma nem a profi futballban gyökeredzik, hanem életkorban sokkal "lejjebb", vagyis a gyerekeknél, fiataloknál...akik még a sportág, labdarúgás szeretete miatt fociznak...amíg a környezetük máshogyan nem kezdi nevelni őket!

Sokéves tanulmányaim, és a labdarúgásban megszerzett tapasztalatom mondatja velem, hogy itt erkölcsi, elvi válság van, nem pedig más!

Először is: a gyerekeket NEM képezzük, nem tanítjuk, HANEM versenyeztetjük...már kisgyermek korban is sok edzőnek csak egy a fontos: a meccs, a torna megnyerése. Ez nem jó szemlélet! Nem sajátítják el a megfelelő mozgásokat, nem tanítják meg nekik a megfelelő mozgásanyagot...ezt pedig később pótolni NEM LEHET, mert a szervezet érése, fejlődése befejeződik. Felnőtt korban már komoly képesség, készségbeli hátrányt jelent ez, amit azt hiszem a pályán is folyamatosan láthatunk!

Másrészt említést kell tenni arról is, hogy kik azok, akik az utánpótlás futballban dolgoznak...dolgozhatnak. Véleményem szerint gyerekek, fiatalok közelébe csakis képzett szakembert szabad engedni, akinek megfelelő helyen van az önértékelése (érzi, hogy ő nem attól lesz jobb edző, ha folyamatosan győz!), erkölcsileg és érzelmileg is rendben van, és megérti a képzés és versenyzés közti különbség lényegét!

Az utánpótlás képzés egy oktatási folyamat, csakúgy mint az iskolai rendszer. Kulcskérdés, hogy ebben a folyamatban mit adunk a tanítványoknak, milyen képességeket sajátítanak el, szeretnek-e egyáltalán abba a környezetbe járni, abba a közösségbe tartozni.

Sajnos beszélni kell a pénzről is: az utánpótlásban jellemzően kevés a kereseti lehetőség, ez nyilván azért hatással van a munkára. Nagy hibája a sportunknak, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat - befektetési jelleggel - nem az utánpótlás edzők motivációjának emelésére fordítja, hanem folyamatosan beleöli a versenysportba...aminek a színvonala már NEM javul, hiszen a felnőtt labdarúgók jelentősen fejlődni, új képességeket szerezni már nem fognak.

Ehhez viszont az is szükséges lenne, hogy az edzőink munkáját - vagyis a gyermekek fejlődését - mérni tudjuk, OBJEKTÍVVÉ téve a sport jelenlegi szubjektív környezetét.

Összetett probléma, ez nem kérdés, de úgy vélem, csakis "a fiatal hajtás ápolása, gondozása vezet eredményre, fejlődhet ki belőle egészséges növény"

 

Véleménye van? Érdekli bővebben a téma? Szóljon hozzá, vagy tegye fel kérdéseit!

4 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://gyerekfoci.blog.hu/api/trackback/id/tr553438684

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

j.krisztian 2011.12.08. 08:32:12

Remélem sokan fogják olvasni ezeket a gondolatokat!
Az emberek természetes vágya, hogy ami rosszul megy, arra megkeressék a felelőst...csak épp a saját maguk felelősségéig nem szoktak eljutni. ?Ha ez nemv áltozik, más se fog:(

"Ehhez viszont az is szükséges lenne, hogy az edzőink munkáját - vagyis a gyermekek fejlődését - mérni tudjuk, OBJEKTÍVVÉ téve a sport jelenlegi szubjektív környezetét."
erről a gondolatról majd olvasnék részletesebben is, HA ÚGY LESZ!:)

focizznalam · http://gyerekfoci.blog.hu 2011.12.29. 16:33:51

sajnos sokan kiesnének a ringből, ha ez bekövetkezne...mert akkor értelem kerülne az értelmetlen világba, és azok, akik eddig el tudtak bújni egy egy bokor mögé, nem tudnának hová menni...ha a "kert" egyszer rendezett lesz.

az önértékelés hibádzik mindenkiből, a sportág pedig nem azokat becsüli meg, akik tényleg akarnak tenni érte, hanem azokat, akik a rendszerbe beilleszkednek. ez olyan, mint a gyógyszerrel való gyógyítás...minden orvos tudja, hogy a gyógyszerek nagy része semmit nem ér (sőt vegyszer), mégsem tudnak mit tenni...lefordítva: minden utánpótlás edző azt mondja, hogy a gyerekeket nem versenyeztetni kell, hanem képezni, mégis a mérkőzések esetén (aminek végén ugye eredmény születik majd) elkezdődik a harc...hogy ki a jobb. Nem a gyerekek "harca", hanem az edzőké. :)
ez hitvallás és személyiség kérdése.

FüziMedve 2012.04.02. 12:04:02

Szervusz!
Egyetlen dologgal kapcsolatban lenne csak egy mellékes észrevételem (értve és egyetértve a versenyeztetéssel kapcsolatos gondolataiddal): a meccseknek, tornáknak természetesen a megfelelő hozzáállás mellett haszna is van: itt jelentkezik igazán a sikerélmények motivációja, a kudarcélmények kezelését is itt tanulhatják meg, a változatos ellenfelekkel szemben és körülmények között (pályaborítás, különböző kapuk, létszám, taktika, stb.) rutint szerezhetnek, a - főleg kisebb korosztályoknál előforduló - rengeteg párharcban keményedhetnek, stb. Szóval szerintem a megfelelő hozzáállás és a mértékletesség a kulcsszavak, de hozzáteszem, nekem nincsenek szakmai ismereteim, csak egy szülő vagyok, akit érdekelnek valamelyest a szakmai és nyilván a nevelési elvek is.
Üdv
Füzi László

focizznalam · http://gyerekfoci.blog.hu 2012.04.09. 22:01:51

Kedves László!

Ebben igazad van, a mérkőzések nagyon fontos szerepet töltenek be a gyerekek életében/fejlődésében. Hiszen végül is mindegyik gyerkőc a meccset várja a legjobban, az edzésért nem annyira "rajonganak". A "ne versenyezz" mottó nem erre vonatkozik, hanem arra, hogy MI edzők, akik a magyar fociban dolgoznak, kell, hogy változtassunk a felfogásunkon! Számunkra a mérkőzés egy jó felmérő arról, hogy a tanított elemeket a gyerekek hogyan sajátították el, tudják-e a játékban alkalmazni! Sokan ezt összetévesztik, és a mérkőzés megnyerése számukra előrébb való lesz - holott, ha jól belegondolunk, a gyerekfoci annyira "random" (értsd: kiszámíthatatlan) környezet..hogy ez a felfogás felesleges is, és csak plusz indulatokat sző mindenkiben! Nekem az az elvem, hogy az edzésen tanulni kell, és ha a munkám lelkiismeretesen és megfelelő színvonalon végzem, akkor annak eredménye is lesz. Én 9 évesekkel foglalkozom, és még soha nem készültem egy-egy meccsre külön!....Vannak, akik hetente ezt teszik..mert ők versenyeznek (győzni akarnak, és ezért feszültek a pályán is)...én pedig tanítani szeretnék, és hogy sikerül-e, az a meccsen úgyis kiderül.

Köszönöm a hozzászólásod egyébként! :)
süti beállítások módosítása