HTML

gyermekfutball

Ezt a blogot azért hoztam létre, hogy olyan, a futballt jellemző problémákról írjak, amelyek valóban okai annak, ahol ma tartunk. Ezek zöme az utánpótlás nevelésnél gyökeredzik....Szó lesz gyerekfociról, edzőkről, edzői viselkedésről, szülőkről, szülői hozzáállásáról, versengésről, pszichológiáról, és arról is, hogy hogyan kapcsolódik össze a gyerekfoci a pénzzel...!

Friss topikok

Hol tart a magyar foci?

2011.12.04. 19:12 focizznalam

Legyen-e labdarúgó a gyermekem?

Bár a felnőtt labdarúgás környezete sokak szerint nem vonzó, nem megfelelő....ez a kérdés eleve rossz!

A kérdés talán úgy helyes, ha így tesszük fel: írassam-e be futballozni a gyermekem?

Hogy is miért szorul módosításra?

-egyrészt: ha egy gyermek 5-6 éves korban elkezd sportolni, az még semmit nem jelent. Egy kisgyermekről nem lehet eldönteni, hogy ő 10-12 év múlva mi lesz, hová sodorja az élet! Persze valamennyire tervezhető, és irányítható az, hogy a gyerek a futball mellett maradjon, miközben cseperedik...de végül is neki kell majd döntenie tanulás, munka, sport közül!

- másrészt: ennek a kérdésnek az eldöntésekor azt kell mérlegelni, hogy mit kaphat a gyermek a futballtól, ha egy megfelelő egyesülethez kerül? Mit kaphat a játékon keresztül? Mit kaphat az edzőitől? A labdarúgás aciklikus sportág, vagyis nem írható le konkrét folyamatként az a mozgás, ami megjelenik benne (a futás pl. ciklikus)...van labda, van ellenfél, van időjárás....egyszer cselezni kell, egyszer passzolni, védekezni, majd támadni, a társakkal együttműködni...ez a sokrétű környezet, az ehhez való alkalmazkodás nagyon sok pozitívumot ad majd a gyerkőcnek. Sokrétű lesz a figyelme, képes lesz megosztani azt! Könnyen alkalmazkodik, könnyen vált a szituációk között (ezt a saját tapasztalatomból tudom, és nagyon jó és értékes tulajdonság). A gyermek futballozás közben élményekben részesül, és ha jó pedagógus az edzője, akkor ezt fel tudja használni a jellemük erősítésére, nevelésére. A kis futballista az egyesületnél egy közösségbe kerül, ahol - az otthon megszokott, és gyakran kényeztető melegéből - olyan társaságban leli magát, ahol ismerkedhet, barátkozhat, viszont teljesítenie kell. Feladatokat kell megoldani, hol egyedül, hol pedig közösségben. Ez szintén nevelő hatással lesz majd rá.

- harmadrészt- - és persze nem utolsó sorban! - az edzés gyakorlatok, mérkőzések fizikai megterhelést jelentenek a gyermeknek, gyorsasága, ereje, állóképessége és speciális képességei mindeközben folyamatosan fejlődnek. Megtanul taktikusan gondolkozni.

A labdarúgás tehát sok pozitív dolgot rejt, testi, erkölcsi, esztétikai és közösségi nevelő hatása van...ha a benne dolgozó szakemberek ezeket el tudják érni.

Csak olyan edzőknek szabad az utánpótlásban dolgozni, akik szeretik a gyermeket, szeretik a futballt, és megértik, hogy a gyermekfutball NEM VERSENYZÉS, hanem KÉPZÉS.

 

A következő írásomban a gyermek és felnőtt futball kapcsolatáról írok majd, arról, hogy miért nincs eredményes labdarúgásunk, valamint arról, hogy a szülőknek hogyan kell kezelniük azt, ha gyermekük focizik: mit várhatnak el, és mi az, amit nekik kommunikálniuk szükséges a gyerek felé! Előzetesen csak annyi: soha ne az eredményt keressük, hiszen a gyermekek futballja TELJESEN tetszőleges eredményeket hoz, azt kiszámolni, megtervezni szinte lehetetlen!

Ha kérdése, hozzászólása van, tegye fel nyugodtan!

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyerekfoci.blog.hu/api/trackback/id/tr213437151

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása