HTML

gyermekfutball

Ezt a blogot azért hoztam létre, hogy olyan, a futballt jellemző problémákról írjak, amelyek valóban okai annak, ahol ma tartunk. Ezek zöme az utánpótlás nevelésnél gyökeredzik....Szó lesz gyerekfociról, edzőkről, edzői viselkedésről, szülőkről, szülői hozzáállásáról, versengésről, pszichológiáról, és arról is, hogy hogyan kapcsolódik össze a gyerekfoci a pénzzel...!

Friss topikok

Hol tart a magyar foci?

2012.01.02. 14:23 focizznalam

MLSZ vagy TF...melyik a jobb kiképzőhely?

Címkék: licenc egyetem mlsz pro költségek uefa edzői edzőképzés testnevelési

Hat évet töltöttem el a Testnevelési Egyetem (TF) berkein belül, mint hallgató...és másfél évet az MLSZ-ben, mint munkatárs...mindkét helyen foglalkoznak edzőképzéssel (vagy inkább sportszakember képzésnek nevezném...), mindkét kurzusról van bőven ismeretem...

Vajon hol érdemes akkor mégis tanulni? Melyik éri meg jobban?

Azt gondolom, hogy egy ilyen összevetés csak úgy történet logikusan, ha első körben a megfelelő tényezőket - amelyek persze OBJEKTÍV elemek - összevetjük. Mik lehetnek ezek:

- képzési forma és idő:

A Testnevelési Egyetemen OKJ-s rendszerű, és egyetemi rendszerű képzés van. Az OKJ-es képzés sportoktatói (alapfok), vagy sportedzői (középfok) megnevezést ad. Én rendelkezem ez utóbbival, ami az én éveimben még két éves volt...ma már csak egy...csakúgy, mint a sportoktatói. Az egyetemi képzés 3+2 év, a bolognai "spagettinek" megfelelően. :)

Az MLSZ képzései ennél valamivel rövidebbek...néhány hónapos, illetve hetes tanfolyamokról beszélhetünk...amelyek az UEFA A és B és MLSZ D képzést kapták. Na meg van a Pro Licenc, Mindegyik az MLSZ költségvetési bevételeit javítja. Bejelentkezni rájuk az MLSZ rejtélyes, és átjárhatatlan, a www.mlsz.hu oldalról átlinkelhető http://felnottkepzes.mlsz.hu/ oldalon lehet, ahol persze fél óra megtalálni azt, hogy MIKOR és MILYEN tanfolyamok lesznek...és persze, hogy HOL...?! Persze az edzőképzés története, küldetése, és szervezeti felépítése egyszerűen a bal oldali menüben megtalálható..a lényeg valamiért nem. Mindenre a "feltöltés alatt" válaszüzenet érkezik.

- tananyag: a TF tananyaga bő és alapos. Sok mindenre kiterjed, és a szakmai ismereteken felül nagy hangsúlyt kap az általános műveltség, a sportágak általános ismerete, a gimnasztika, az úszás, az atlétika, mint kiegészítő sportágak (mármint a futball mellé! Egyébként nagyon is fontosak). Sok-sok gyakorlati vizsga van, amely megtanítja a TF-est a helyes mozgás oktatására, hibajavításra. Nem is beszélve az élettan, anatómia, biokémia, és edzéselmélet hatalmas ismeretanyagáról...

A TF-en sokáig tananyag volt a 140 nyelvre lefordított kódex is, amelyet Dr. Csanádi Árpád írt...én legalább 3x kiolvastam már

Sokak szerint elavult...na ezek azok, akik nem értenek az oktatáshoz!

Mert az összes "szakmai anyag, könyv" közül EBBEN  az egyben található olyan tudományos, percíz megközelítése a futballnak, az oktatásnak, amelyet Csanádi Úr óta EGYETLEN egy könyv sem tudott megközelíteni...pedig a kötetet 1960-ban adták ki!

Persze az ellenzése érthető...a megértéséhez azért intelligencia kell! :)

 

Az MLSZ képzések szűk ideje sem teszi lehetővé ennyi minden oktatását...de valljuk be...talán a szervező intézmény, az oktatók részéről nincs is rá olyan nagy igény...Ha lenne, a képzések a TF-en zajlanának.

A tanfolyamokon a az oktatók által hozott, és ajánlott szakkönyveken, előadásokon kívl néha ismeretlen eredetű diasorok kerülnek kivetítésre...amelyeket egyszerűen "UEFA B tananyagnak" neveznek.

- tanárok: A TF tanárai...nos kettős érzést szülnek bennünk. Egyrészt igen nagy tudásuk van, amely előtt le a kalappal. Olyan szintű elméleti tagolás, megközelítés (legyen az biokémia, élettan, vagy edzéselmélet) csak a legjobbakat jellemzi. Ám..a gyakorlattól az ott tanultak sokszor fényévekre vannak. A TF nem egy gyakorlat orientált hely. És ez alatt most ugyanazt értem, mint amivel ostorozhatnánk más egyetemeket is...vagyis, hogy a legújabb módszereket, a sportágak újításait nagyon nehezen fogadják el.

Az MLSZ oktatói gárdája vegyes...vannak benne tanár emberek, és vannak benne...hogy is mondjam...volt szakmabeliek (akiket éppen az adott éra támogat). Nem tartom szerencsésnek, hogy olyan emberektől kell néha tanulni, akik a 8 általánost is csak üggyel-bajjal végezték el...majd labdarúgók lettek...majd onnan igeosztók. Érdekes oktatói felfutás. :)

Az elefántcsonttorony szindróma létezése ellenére véleményem szerint a TF lenne az a hely, ahol ezt a sportágat is magas szinten el lehetne sajátítani...és nem arról szólna a képzés, hogy "gyorsan vizsgázz le, hogy tudjunk neked munkát adni"...mert a néhány hónapos (hetes??) MLSZ képzések "szaga" bizony nagyon ilyen...

- munkalehetőség, elhelyezkedés: a TF, bár egyetemi diplomát ad (és 4-5 éven keresztül tanulsz ott)...sokkal nehezebb vele elhelyezkedni. Ha valaki elvégez egy 2 hónapos MLSZ tanfolyamot...azzal valahogyan egyszerűbb dolga van. Érdekes, hogy ezeket az embereket nem kérdezik a szakmai tudásukról, nem kérdezik a pedagógiai érzékükről...ellenben (és ez személyes tapasztalat!!) a TF-es diplomásokkal. Én nem értem ezt igazán...!! HOGYAN LEHET, hogy egy 3 hónapos tanfolyamot előbbre valónak tekint a sportág egy TÖBB ÉVES képzéssel?? Hogy lehet, hogy nem jutalmazza meg a sportág azt, ha valaki SOK IDŐT és ENERGIÁT szán a tanulásra?? - mert közismert, hogy TF diplomás és MLSZ licences képzést végzők fizetési között SEMMI különbség nincs!

 

Talán ezek alapján sok minden érthető a sportág helyzetét illetően. Sok mindenen érdemes elgondolkodni, amikor valaki felveti a vitakérdést, hogy "miért beteg a magyar foci"?!

Az edzők tudása, vagyis a sportág káderállománya FONTOS tényező....kiemelten fontos. Csak annyira, mint a jó "gyerekanyag".

Véleménye van? Szívesen olvasnám. Szóljon hozzá, kérdezzen akár emailben. focizznalam@gmail.com

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://gyerekfoci.blog.hu/api/trackback/id/tr363513840

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

j.krisztian 2012.01.03. 19:55:52

Tegnap a Duna TV-n volt egy interjú Mezey Gyurival. Ha jól értettem, újfent visszaültették őt az MLSZ képzés trónjára...volt is egy megjegyzése, hogy idén kell vizsgáznia a magyar Pro-képzésnek az UEFA előtt és külön ezért is hívták vissza. Hallelujah.
Na, itt mondta Gyuri bácsi , számomra meglepően kendőzetlen őszinteséggel a frankót: a Pro (és nyilván ennek megelőző lépcsői) NEM akárkinek szólnak, az nem csak úgy van, hogy valaki el akarja végezni, hiszen nem mindenkiből lehet Színművészetit végzett ember sem...HANEM, ezzel ellentétben arról szól a történet, hogy a futball berkein belül mozgók, a futballal aktív kapcsolatban állók, volt él-futballisták, stb. kapják meg a lehetőséget arra, hogy ezt a képzési formát elvégezzék és ezzel kapjanak lehetőséget valamilyen élvonalbeli edzői állás elnyerésére. Milyen szuper!

Ha jól gondolom, ezt hívják KONTRASZELEKCIÓ-nak: az a langyos vízben felnevelkedett, majd kiégett labdarúgó generáció, aki az elmúlt 30 évben a semmit csinálta, így tudja biztosítani a saját túlélését, ami 2 okból is zseniális: egyrészt nevetséges energia befektetéssel kapnak belépőt az edzői világba, másrészt a Pro-licence kizárólagosságával egyúttal ki is nyírnak minden más, tisztességes útról érkező versenyzőt maguk mellől.
Mégse olyan hülyék ezek...

focizznalam · http://gyerekfoci.blog.hu 2012.01.03. 23:01:04

Jól látod a helyzetet, az egésznek ez is egy mozgatórugója...a végén még el kellene menniük DOLGOZNI!
szerencsére nekem az életemből kimaradtak az ilyen "edzők"
...két dolog jutott eszembe: egyrészt az, hogy a legnagyobb baj, hogy elhitetjük saját magunkkal, hogy ez a rendszer így jó, és működik! Pedig nem, és ezt évek, évtizedek óta igazolják az eredmények! Amíg a 60-70-es...még talán a 80-as években is a külföldi edzők jártak ide, a TF-re tanulni TŐLÜNK (mert akkor még nem volt uefa rendszerű licencképzés...), addig mára annyira lemaradtunk, hogy nekünk a kiutazási költséget sem éri meg már kifizetni! :)

másrészt: tévedésben vagyunk a gyerekek tanítása kapcsán, mert 3 hónap alatt nem lehet megtanulni tanítani, főleg úgy, ha valakinek ehhez még érzéke sincsen.

egyes pletykák szerint az említett úrnak felkínálták a TF labdarúgó szakcsoport vezetését...de hát, valamilyen ok miatt nem volt elég vonzó számára...

j.krisztian 2012.01.04. 14:52:11

Hát igen, ez mind így van.

Az egyes ponthoz: meg lehet nézni, hogy mi történt olyan edzőkkel, akik a belső körökön kívülről érkeztek. Csak három név, abszolút különböző idősávokból: Varga Zoltán, László Csaba, Paolo Sousa. Tudtommal egyikük sem Mezey doktor szárnyai alól került elő, de nem ez az egyetlen közös pont a sorsukban, hanem az a "közösségformáló erő" is, ami ritkán látható egységbe kovácsolta/ja a belterjes edzőtársadalmat: a "szakma", a sportújságírás és a teljes közeg olyan erővel támadta őket szinte a karrierjük első pillanatától, ami borítékolta is mindannyiuk sorsát.
Lehet, hogy amúgy sem jó edzők a fentiek, de a jelenség szempontjából ez mellékes...

A második gondolat: ami még ennél is nagyobb tragédia, hogy úgy általában mivel kezdődik egy átlagos tanári/tanítói (nem is merek pedagógust írni) karrier!? A létező legalacsonyabb felvételi pontszám elérése után adódik a döntési helyzet: megyek virágkötőnek, rendőr szakközépbe, esetleg választom a kínálkozó tanári pályát.
Így rohadt nehéz lesz...
süti beállítások módosítása