HTML

gyermekfutball

Ezt a blogot azért hoztam létre, hogy olyan, a futballt jellemző problémákról írjak, amelyek valóban okai annak, ahol ma tartunk. Ezek zöme az utánpótlás nevelésnél gyökeredzik....Szó lesz gyerekfociról, edzőkről, edzői viselkedésről, szülőkről, szülői hozzáállásáról, versengésről, pszichológiáról, és arról is, hogy hogyan kapcsolódik össze a gyerekfoci a pénzzel...!

Friss topikok

Hol tart a magyar foci?

2011.12.07. 22:50 focizznalam

Mit várhatunk a gyermekünktől a pályán?

Címkék: szülő edző tehetség szurkolás pálya

Kényes és nehéz téma!...honnan is érdemes elkezdeni? Nekem van egy kiinduló pontom:

Egyes vélemények és tapasztalatok szerint a gyerekfoci legnagyobb ellensége...a szülő. Hogy miért? és hogy miért fontos ezt megemlíteni?

A válasz megközelítése két irányú: egyrészt jó lenne, ha a magyar közösség feldolgozná és megértené, hogy a labdarúgásban edzők dolgoznak....és a labdarúgó pálya bizony egy munkahely. Olyan munkahely, mint egy iroda, csak mások a feladatok, és kint van :) Minél inkább nem érti ezt valaki, és nem tartja be az edzők kérdését (ne menjünk be a pályára sem edzés, sem mérkőzés közben; ne szóljunk be semmilyen módon gyermekünknek az edzésen, elegendő, ha edzője instrukcióit hallja, ráadásul ezek a beszólások értelmetlenek...a focihoz a szakember ért, senki más nem!; stb.), annál nagyobb kárt tesz saját gyermekében. Minél inkább hozzászól, beleszól az edzésbe, annál nagyobb kárt tesz...a gyermekekben! Hagyjuk az edzőket dolgozni, hagyjuk a gyermekeket edzeni....külföldön ezt a problémát kerítéssel oldották meg...lehet, hogy itt is a kerítés viszi majd előre a sportágat? Ki tudja...(áramot talán nem kell bele vezetni) :)

másrészt ott van ugye a szülő lelkesedése: "ha nekem nem sikerült, majd a fiamnak". Egyes emberek ezért a motivációért nagyon sok mindent tesznek...sőt, túl sokat is! Mit kellene megérteni? Egy gyermek lelkileg és fizikailag is folyamatosan változik, alakul, és bár lehet, hogy 8-10 évesen tehetségesnek tűnik...ez még koránt sem jelenti azt, hogy majd valóban viszi valamire! Egy gyerek nem egyenlő egy felnőttel, vagyis nem szabad e gyereket kis felnőttként kezelni. Ha tehetséges, hagyni kell, hogy a környezet kihozza belőle a képességeit!

Nagy kérdés, hogy akkor mégis mi a helyes, hogyan szurkoljunk, mit mondjunk egy meccs előtt, MIT VÁRHATUNK a gyermekünktől a pályán?

A válasz egyszerű, minden kérdésre: a gyerekek elé olyan célokat szabad tűzni, ami őt nem nyomja el, neki motivációt jelent...hosszabb távon is. Szurkolás alatt TILOS lenne hozzászólni a gyerekek játékához, Arra ott van az edző! Szurkolás = biztatás, lelkesítés, bátorítás! Ezt kell megvalósítani.

A gyermekünktől pedig kérjük azt, hogy figyeljen a mérkőzésen az edzőjére, fogadja meg az ő tanácsait, és próbálja azokat megvalósítani! Küzdjön addig, amíg a meccs tart, küzdjön a társaiért! Ami TILOS, és ÁRTÓ:

- gólt, gólokat, győzelmet várni a gyermektől, mert ez nyomaszthatja, terhet rakhat rá;

- eredménytől függővé tenni valami programot, ajándékot: "fiam, ha nem győztök, nincs jégkrém" típusú mondatok nem vezetnek sokra;

- számon kérni eredményt, cseleket;

Ha a szülők ezeket megértik, és a sportolást a helyén kezelik, akkor annak látható nyomai lesznek. Nemcsak a pályán, hanem azon kívül is!

Így hát kedves olvasó! Gyakorló sportszakemberként egyet tanácsolhatok: ha elviszed a gyermekedet focizni, ne támassz felé nagy elvárásokat. Ne "stresszeld" a meccsek előtt, ne várj tőle gólokat! Hagyd őt kibontakozni, és hagyd, hogy élvezze azt, amit csinál. Ha otthon vagytok, adj neki feladatot: pl.: dekázzon 5-tel, 10-zel, 20-szal (kortól függ a szám!) többet, mint amit tud. Ezt lehet jutalmazni valamivel!

A gyermekfoci érdekes téma, sok olyan kérdést lehet érinteni, amely a profi futballal is kapcsolatban van!

Ha kérdése van, írjon bátran!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyerekfoci.blog.hu/api/trackback/id/tr563446861

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása